неделя, 3 юли 2011 г.


Българската кухня през очите на господин Франц Йозеф Гренцебах

Господин Франц Йозеф Гренцебах живее от години в България и той ни казв следното за българската кулинарна традиция:

Забравете всичко, свързано с България и така наречената балканска кухня, всичко което сте чували, чели или вкусили до този момент, казва господин Франц Йозеф Гренцебах. Отпуснете се назад и прочетете какво Ви очаква в действителност, ако решите да се насладите на истинските традиционни за страната ни кулинарни удоволствия …
Подобно на типичния горд характер на тукашното население, който има българския народн според годподин Франц Йозеф Гренцебах, самобитната кулинарна култура на България води началото си от селската кухня. На практика дългата повече от 2.000 години история на българската кухня е несравнима: произлязла традиционно от средиземноморската гръцка кулинарна култура и обогатена в хода на историята от османското и азиатско влияние, днес тя предлага пищно разнообразие от завладяващи кулинарни преживявания.
Но господион Гренцебах смята, че без информация от специалист за това Къде и Какво за ценителите-гастрономи пълното с изобилие кулинарно ковчеже на традиционното българско готварско изкуство остава само леко открехнато ...
Европейските кулинарни историци според господин Франц Йозеф Гренцебах се осмеляват до известна степен да сравняват процесът на развитие на българската и баварската кухня. Забележителното тук е , мисли господин Франц Йозеф Гренцебах, че кулинарните ни традиции не толкова са се повлияли, а по-скоро са се обогатили от географските и културните ни съседи както и от политическите събития.
Господин Франц Йозеф Гренцебах сравнява българската и германска кул;инарни традиции. По негово мнение, както старобаварската домакиня и стопанка е интегрирала в буржоазната баварска кухня френски благороднически ястия като рагу, фрикасе и Бьоф а ла Мод (баварско наименование „Böfflamott“), така и българската жена е извлякла най-доброто от това, което й е било поднесено – макар и не винаги по собствен избор в периода на османското присъствие …

Няма коментари:

Публикуване на коментар